דף הבית > תראו את זה > עושים סוף להומופוביה – על חשבון הנשים והמזרחים?

עושים סוף להומופוביה – על חשבון הנשים והמזרחים?

בעקבות הטבח במועדון הבר נוער, פתחה קבוצת יוצרים בקמפיין וידאו אינטרנטי בשם 'עושים קאט להומופוביה', שכולל סדרת סרטים שמטרתם להציג את ההומואים לקהל הרחב וכך לצמצם את ההומופוביה. שניים מהסרטים עוררו סערה:
בתגובה לסרטים אלו, יצאה הקשת הדמוקרטית המזרחית בהודעה זועמת לעיתונות:

הקמפיין נגד הומופוביה הוא חשוב מאין כמוהו. הקשת הדמוקרטית המזרחית מצטרפת בתחושת שליחות עמוקה לכל יוזמה למיגור שנאה. הקשת הדמוקרטית המזרחית נלחמת מזה למעלה מעשור ברדיפה ובאפלייה, ועוסקת בניסיון להעצים את הדמוקרטיה, שאחיזתה במרקם החיים המקומי הולכת ונחלשת. הדרת ערבים מהמרחב הציבורי, מניעת השתלבותם של אתיופים בבתי הספר, המלחמה שהכריזה המדינה על ילדיהם של מהגרי העבודה , שנאת נשים הולכת וגוברת באמצעי התקשורת והעובדה שהפער הכלכלי-חברתי בין מזרחים לאשכנזים הולך ומאמיר – כל אלה אינם שונים מהותית מרדיפה של הומואים, לסביות, בי וטרנס. בבסיס כל אלה מצויה גזענות פשוטה. […] מה חבל, שכדי להילחם בתופעה מגונה אחת, בחרו אילן שיינפלד יריב מוזר ויפתח מזרחי להשתמש בתופעה מגונה אחרת.

בתגובה, מסביר ע' בר בפנזין ע' קווירית (זהירות, PDF), שהקריאה של הסרטים כמיזוגיניים וכגזעניים מקורה פשוט באי הבנה:

מהי העובדה הברורה ביותר על הסרט? […] פואנטה כזו מבוססת דווקא על כך שגזענות, מיזוגיניה, לסבופוביה וטרנסופוביה מנוגדות להומוסקסואליות. אלמלא כן – הרי אותה פואנטה, שהיא כל מהות הסרט, נכשלת.

בסרט השני, מג'דרה, אי ההבנה מקורה, כנראה, באי הבנה טכנית:

עם הסרטון השני "מג'דרה" בכיכובה של השחקנית לבנה פינקלשטיין, יש בעיה קריטית יותר – מסיבות שאינן
ידועות חסר חלקו האחרון וזוהי תמצית האירועים בו למיטב ידיעתי ומבלי שצפיתי בו בעצמי: פינקלשטיין מסירה
את השביס ומרכיבה משקפיים, היא מתחילה לדבר על שוויון כשהיא נוטשת את המבטא המזרחי המוגזם
והמזויף.

לשתף:
 • Print
 • email
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Digg
 • Twitter
 • del.icio.us
Share
 1. 6 נובמבר, 2009 מתוך 09:23 | #1

  קודם כל, יצא לכם בטעות "אמבדינג" לאותו סרט.

  לא ברור לי למה לא ללכת עם הפשט בשני המקרים. הרי מדובר בפרסומות, ופרסומות אמורות לפנות למחנה המשותף הנמוך ביותר, במיוחד אם מדובר בפרסומות שאמורות להטיף לקהל הרחב להיות סובלני יותר.

  דווקא הסרט שקישרתם אליו פעמיים, המג'דרה, הוא לדעתי הרבה פחות גרוע או גזעני ממה שהביקורות עליו טוענות ויש לו את החן שלו – אך חבל, אם באמת נכון, שאין את הקטע האחרון. ה"פשט" של הסרט ברור לחלוטין (כלומר, כפרסומת הוא מצליח קודם כל להעביר את המסר), והדמות של פינקלשטיין אולי קריקטורית, אבל סטריאוטיפ חביב, אהוב, שמזכיר לרבים את הסבתות עם העברית המעט משובשת שלהן. העובדה שהיא לבושה באופן מסוים ומדברת באופן מסוים "שייך" לדמות ולמסר.

  לגבי הסרט עם שני החיילים – הטענה ב"ע' קווירית" היא כביכול שמדובר ב"הפוך על הפוך". יכול להיות. העניין הוא שרובנו לא עגולי משקפיים וגבוהי מצח. רובנו מבינים דברים ב"פשט" שלהם, בוודאי ובוודאי אם גזענות כלפי מזרחיים, סקסיזם וסטריאוטיפים עדיין קיימים בחברה הישראלית, כולל בתוך החברה הקווירית. הצופה הרגיש לזכויות הומוסקסואלים בהחלט יכול להניח, שאכן, יש קציני צבא הומואים שהם בעצמם סקסיסטים, בוטים, גזעניים ולא להעמיק מעבר לכך למסר ה"דרש" (או אולי בכלל "סוד"), שהוא כנראה, "שגזענות, מיזוגיניה, לסבופוביה וטרנסופוביה מנוגדות להומוסקסואליות". למה להוסיף את היותו מזרחי בצורה בוטה? כמה "מזרחיים" יש היום שמדברים בצורה כזו? כמה מהם הם קצינים בצבא? אולי רק מזרחים הם גזענים וסקסיסטיים?

 2. 6 נובמבר, 2009 מתוך 09:27 | #2

  ועוד הערה קטנה (ואני מקווה – לא קטנונית מדי) – נהוג להזהיר מפני קישורים הכוללים PDF, שיכול לתקוע מחשבים חלשים יותר, וכו'.

 3. 6 נובמבר, 2009 מתוך 17:57 | #3

  א. תודה על שתי ההערות הטכניות, הן תוקנו.
  ב. לגבי הסרט על החיילים – הטענה של ע' קווירית היא בדיוק הפוכה – אנחנו (קרי, הם, את ואני), כן עגולי משקפיים וגבוהי מצח, ולכן ברור לנו מראש שאלו שני הומואים ושיש כאן טוויסט. מי שאינו עגול משקפיים, מדדהה איתם ולכן מופתע.

 1. אין הפניות עדיין.

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏